Obsah
O Tetínu
Obec Tetín leží ve Středočeském kraji nedaleko města Beroun. Pod Tetínskými skálami protéká řeka Berounka. Na Tetíně žije zhruba 860 obyvatel (2014). Obec se nachází v nadmořské výšce (235m n.m.) A nejvyšším bodem ležícím v katastru obce je Tobolský vrch(467m n. m.) a dominantní Damil (396m n. m.) Tetín se může pochlubit bohatou historií sahající až od doby kamenné přes Přemyslovce až do minulého století. V obci proto můžete nalézt spoustu přírodních či historických památek. Přejeme Vám příjemný pobyt na Tetíně.
Historie obce
Jsou místa, která čas zastře svou věčností, ale jsou i taková, která žijí v povědomí národa celá staletí. K těm už více než tisíc let patří Tetín. Jeho počátky jsou v mnoha pověstech spojovány už s Krokovou dcerou Tetkou, tj. s r. 712 n. l., ale historická studie a archeologické zprávy ho umisťují do porvní poloviny X. stol. n. l.; je spojován s pobytem sv. Ludmily a jejího vnuka sv. Václava na Tetíně, jehož zde údajně po krátký čas vychovávala.
V r. 921 však Ludmilina snacha Drahomíra najala vrahy a ti, v první vigilii noční z 15. na 16. září, Ludmilu na Tetíně zavraždili. Svatá Ludmila je první světicí, udávěnou ve spojitosti s Přemyslovci. Vzhledem k Ludmile můžeme Tetín považovat za jedno z míst pobytu prvních křesťanů v Čechách a jeden z kořenů české historie, vzhledem ke sv. Václavovi bývá někdy spojován s počátky české státnosti. Lze říci, že Tetín přinesl významný vklad do klenotnice české historie.
Tetínské sakrální stavby, a jejich historický význam, vražda sv. Ludmily i údajný pobyt sv. Václava, jsou předmětem soustavného historického bádání i součástí mnohých literárních děl. I tak zůstává minulost Tetína na některých místech dosud zastřena závojem tajemna. Mohou ji rozjasnit jen další archeologické výzkumy a historická zkoumání.
Zpracováno podle publikace Procházka Tetínem od PhDr. Jany Brajerové.